Życie na Litwie – jak wygląda? czy warto emigrować?

Życie na Litwie oferuje bezpieczeństwo, przystępne koszty i doskonałą równowagę między pracą a życiem prywatnym. Jest to idealne miejsce dla ekspatów szukających nowych doświadczeń i dobrze płatnej pracy. Jak Litwa łączy urok średniowiecznych miast z nowoczesnością? Kraj ten jest doskonałym wyborem dla osób pragnących kosmopolitycznego stylu życia, pełnego energii i ducha buntu.

Życie na Litwie – podstawowe informacje o kraju

Litwa to kraj z łagodnym klimatem – latem temperatura wzrasta do 25 stopni, a zimą spada do -4. Mieszka tu około 2,8 miliona ludzi. Litwa, niegdyś część Związku Radzieckiego, odzyskała niepodległość w 1990 roku po niemal 50 latach okupacji.

Wiesz, że Litwa jest w czołówce krajów ze szybkim internetem? Język litewski należy do najstarszych na świecie. W kraju tym rośnie najstarsze drzewo w Europie, Stelmuże, które przetrwało krucjaty. W XIV wieku Wielkie Księstwo Litewskie było największym krajem w Europie.

Litwini uwielbiają koszykówkę, a jedna trzecia kraju jest pokryta lasami. Litwa ma nawet własny narodowy zapach – „Zapach Litwy”. Typowym litewskim daniem są cepeliny, nazwane na cześć sterowca Zeppelin. Rzeka Vilnia na Dzień Świętego Patryka zamienia się w jaskrawozielony strumień. Litwini obchodzą dwa dni niepodległości: 16 lutego i 11 marca.

Koszty życia na Litwie

Życie na Litwie to przystępne koszty utrzymania w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Kilka lat temu Litwa została uznana za jeden z najtańszych krajów w Europie. Wydatki zależą od miejsca zamieszkania. W stolicy, Wilnie, oraz w jej okolicach koszty życia, takie jak mieszkanie i jedzenie, są wyższe niż w mniejszych miastach.

Jeśli chodzi o jedzenie, obiad dla dwóch osób w restauracji kosztuje około 35 euro, cappuccino około 2,20 euro, a za importowane piwo (0,33 l) zapłacisz około 3 euro. W sklepach i na targach znajdziesz ziemniaki i ryż za mniej niż 2 euro za kilogram, mleko za 0,88 euro za litr i tuzin jajek za 1,50 euro.

Koszty życia obejmują także internet i wydatki na zdrowie oraz czas wolny. W Litwie abonament internetowy z nielimitowanymi danymi kosztuje około 10 euro miesięcznie. Jeśli chcesz zapisać się na siłownię, członkostwo kosztuje około 29 euro miesięcznie. Bilet do kina kosztuje około 7 euro.

Ceny w Wilnie:

  • Jedzenie: 1 kg pomarańczy kosztuje 1,6 euro, 12 jajek 2 euro, a kilogram ziemniaków 0,65 euro.
  • Restauracja/Kawiarnia: Piwo (0,5 l) za 3,5 – 4,5 euro, obiad dla dwóch osób w restauracji za 40-50 euro, cappuccino za 2-3 euro.
  • Sport i Rozrywka: Członkostwo na siłowni kosztuje 25-40 euro, bilet do kina 8-10 euro.
  • Transport Publiczny: Bilet jednorazowy na autobus kosztuje 1-1,5 euro, taksówka (normalna taryfa za 1 km) 0,7-0,9 euro.

Życie na Litwie, a komunikacja i transport

Na Litwie możesz prowadzić samochód, mając europejskie prawo jazdy, o ile jest ono ważne. Jak w większości krajów Europy, obowiązuje ruch prawostronny, więc kierowcy szybko odnajdą się na litewskich drogach. Litwa jest idealna do zwiedzania samochodem dzięki malowniczym jeziorom, lasom i zamkom.

Wydmy bałtyckie robią ogromne wrażenie! Mimo że litewskie drogi należą do najlepszych w Europie Wschodniej, warunki ruchu mogą nieco różnić się od tych, do których jesteś przyzwyczajony, gdyż litewscy kierowcy czasem zachowują się nieostrożnie.

Jeśli nie prowadzisz samochodu, w miastach do dyspozycji masz wiele opcji komunikacji publicznej. Najpopularniejsze to autobusy i trolejbusy, w których możesz kupić bilet jednorazowy lub doładować kartę na kolejne podróże. Międzymiastowa komunikacja publiczna na Litwie jest tania, ale dość wolna.

Autobusy między głównymi miastami kursują bardzo często, na trasie Wilno-Kowno odjeżdżają co 15 minut. Podróżując między mniejszymi miastami, warto czasem połączyć się przez większe miasto. Bilet autobusowy między tymi dwoma głównymi miastami kosztuje tylko 8 euro i można go kupić online lub na dworcu autobusowym.

Chociaż litewskie koleje nie dorównują tym w Europie Zachodniej, możesz podróżować między większymi miastami pociągiem. Między Wilnem a Varena, Szawle i Kłajpedą kursują pociągi LG Keleiviams. Większość większych miast znajduje się w odległości 1-2 godzin od Wilna, co sprawia, że jest to idealna opcja na weekend.

Masz też możliwość wypożyczenia roweru lub hulajnogi w wielu miejscach. Ścieżki rowerowe są powszechne nad morzem, w kurortach i parkach narodowych, ale w innych miejscach mogą być rzadkie. Jeśli potrzebujesz zamówić taksówkę lub Ubera, będzie to stosunkowo tanie, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami UE.

Atrakcje na Litwie – jak spędzać wolny czas?

Litwa kryje w sobie mnóstwo interesujących miejsc do zwiedzania i odkrywania. Znajdziesz tu wiele pamiątek po okresie sowieckim, w tym bunkry i muzea, ale także przepiękne kościoły, klasztory i pałace.

Gdy już się zadomowisz, czeka na Ciebie wiele pięknych miejsc. Na początek warto odwiedzić Stare Miasto w Wilnie, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trudno nie zakochać się w spektakularnej architekturze i uroczych brukowanych uliczkach. Nie przegap także wizyty w Wieży Zamku Giedymina, wznoszącej się 48 metrów nad Wilnem.

Gdy nadejdzie czas na odpoczynek, kawiarnie i puby w mieście tworzą przytulną i magiczną atmosferę, na którą szczególnie czeka się zimą. Mówią nawet, że „Jeśli nie natrafisz na kawiarnię w Wilnie co pięć minut, to znaczy, że już nie jesteś w Wilnie”.

Jeśli interesuje Cię historia i tło Litwy, warto odwiedzić Grūto Parkas, park i centrum narodowe. Znajdziesz tu relikty i rzeźby z okresu panowania Związku Radzieckiego. Jeśli interesujesz się sztuką, Litwa prezentuje niezwykłą i unikatową architekturę.

Na przykład w Kownie znajdziesz nowoczesne i współczesne budynki, które kontrastują z bajkowym otoczeniem Wilna, barokowym stylem Klasztoru Pažaislis czy wspaniałym Zamkiem na Wyspie w Trokach, tajemniczą gotycką rezydencją Wielkich Książąt Litewskich.

Zamek na Wyspie w Trokach - Atrakcje i życie na Litwie
Zamek na Wyspie w Trokach

Kraina natury i festiwali

Litwa to kraj, w którym natura jest wszędzie. Warto odwiedzić Park Narodowy Mierzeja Kurońska w Neringa. Oprócz pięknych krajobrazów, znajdziesz tu spa z wieloma leczniczymi zabiegami, wykorzystującymi minerały z Morza Bałtyckiego.

Z drugiej strony, litewski brzeg morski rozciąga się na 90 km, z licznymi plażami oznaczonymi Błękitną Flagą (Palanga i Świętojańsk są warte odwiedzenia!). To oznacza mnóstwo możliwości uprawiania sportów wodnych i aktywności.

Jedną z najbardziej niezwykłych jest obserwacja ptaków. Niebo nad Litwą jest częścią bałtyckiego szlaku migracyjnego, uważanego za jeden z największych w Europie i na świecie. Może to będzie Twoje nowe hobby? Jeśli chcesz spróbować, Park Regionalny Delty Niemna to idealne miejsce.

W Litwie zawsze coś się dzieje, nawet zimą. Kraj ten określa się jako kraina teatru i festiwali jazzowych. Miasta rozbrzmiewają dobrymi historiami i muzyką, uwalniając radość twórczości. Festiwal Teatralny Sirenos czy Festiwal Jazzowy w Wilnie to tylko dwie z wielu dostępnych opcji.

Praca na Litwie – perspektywy i branże

W ostatnich latach Litwa stała się coraz popularniejszym miejscem dla poszukiwaczy pracy z Unii Europejskiej. Dzięki rosnącej gospodarce liczba ekspatów decydujących się na przeprowadzkę i budowanie tu przyszłości stale rośnie. Główne branże, w których ekspaci znajdują zatrudnienie, to:

Litwa umocniła swoją pozycję jako głównego hubu FinTech w Unii Europejskiej. Rząd obiecuje wydanie europejskich licencji operacyjnych potencjalnym inwestorom w ciągu 3 miesięcy, a nie roku jak w innych krajach europejskich. Planuje także przyciągnąć więcej firm finansowych poszukujących inwestycji po Brexicie. Na przykład Google założyło firmę płatniczą na Litwie w 2018 roku, a Revolut ma swoją siedzibę w Wilnie.

Ze względu na niskie koszty i pomoc, jaką firmy otrzymują przy zakładaniu działalności na Litwie, najbardziej obiecującymi sektorami są BPO i SSC. Jest to korzystne zarówno dla gospodarki kraju, jak i dla osób chcących się tu przeprowadzić i znaleźć pracę. Niektóre międzynarodowe firmy, które już przeniosły część swoich operacji na Litwę, to Transcom i Western Union.

Życie na Litwie – zarobki i podatki

Średnia pensja na Litwie w 2021 roku wynosiła około 1 700 euro miesięcznie, a ustawowo ustalona płaca minimalna to 642 euro miesięcznie. Wysokość zarobków zależy jednak od branży. Na przykład recepcjonista zarabia około 1 000 euro miesięcznie, a agent turystyczny może osiągnąć 1 400 euro miesięcznie.

W 2021 roku oficjalna stawka podatku od dochodów osobistych wynosiła 20% i była potrącana z wynagrodzenia. Stawka 20% obowiązywała, jeśli roczny dochód był niższy niż 84 średnie wynagrodzenia. Jeśli roczny dochód przekraczał 84 średnie wynagrodzenia, należało zapłacić 32% podatku – miało to miejsce w przypadku pracy u więcej niż jednego pracodawcy.

Standardowa stawka składek na ubezpieczenie społeczne wynosiła 21,27%, z czego 1,77% to część pracodawcy, a 19,5% to część pracownika. Dodatkowo 2,1/3 procenta brutto wynagrodzenia pracownika uczestniczącego w niektórych planach akumulacji emerytalnej było potrącane.

Opieka zdrowotna na Litwie

Litwa oferuje nowoczesny system opieki zdrowotnej finansowany przez rząd za pośrednictwem krajowego ubezpieczenia zdrowotnego. Standard niektórych szpitali może być jeszcze niski, ale wysoka liczba lekarzy na pacjenta – jedna z najlepszych na świecie – rekompensuje to. Szpitale miejskie są zazwyczaj lepsze, a ogólny standard placówek medycznych w Litwie poprawia się, ponieważ rząd priorytetowo traktuje finansowanie służby zdrowia.

Możesz także skorzystać z prywatnej opcji opieki zdrowotnej, ponieważ w wielu miastach na Litwie dostępne są prywatne kliniki. Leczenie w prywatnych szpitalach jest mniej problematyczne niż w publicznych ośrodkach medycznych. Posiadają one nowoczesny sprzęt i wykwalifikowany, wielojęzyczny personel, idealny dla ekspatów, którzy nie mówią po litewsku lub rosyjsku. Czas oczekiwania jest dość krótki, a ubezpieczenie medyczne pokrywa większość leczenia.

Bankowość i konto bankowe na Litwie

Otwarcie konta bankowego na Litwie jest stosunkowo łatwe i dostępnych jest kilka opcji. Kraj ten oferuje skandynawskie banki jak Swedbank, Nordea i SEB, a także cyfrowe opcje jak Paysera, Mister Tango czy Revolut!

Aby otworzyć konto, musisz odwiedzić bank osobiście i zabrać ze sobą paszport oraz zezwolenie na pobyt. Na szczęście litewskie banki nie wymagają mnóstwa dokumentów, ale mogą poprosić o dodatkowe dowody, jeśli uznać to za konieczne.

Przy otwieraniu prostego konta zabierz ze sobą:

  • Paszport i certyfikat/kartę rejestracji,
  • Wypełniony formularz zgłoszeniowy i kwestionariusz,
  • Inne dokumenty, takie jak wyciąg bankowy lub list polecający od poprzedniego banku.

Po zatwierdzeniu wniosku konto powinno być gotowe w ciągu pięciu dni roboczych, a karta bankowa może być dostarczona do domu lub do lokalnego oddziału banku.

Wybierając bank, musisz wiedzieć, jakie opłaty będą stosowane. Niektóre z nich zależą od Twojej sytuacji i banku. Na przykład może być naliczana miesięczna opłata administracyjna lub roczna opłata za posiadanie karty kredytowej lub debetowej. Może być też wymagane wpłacenie określonej kwoty, aby oficjalnie otworzyć konto bankowe. Kwota ta różni się w zależności od banku.

Oceń artykuł: 4.9 / 5 (32 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments