Woda z kranu jest ekologiczna i ekonomiczna. Czy jednak możesz ją spożywać bez obaw o swoje zdrowie? Rozwiewamy wątpliwości: poznaj fakty na temat kranówki, które są kluczowe dla Twojego bezpieczeństwa.
Dlaczego warto pić wodę z kranu?
Picie kranówki ma coraz więcej zwolenników. Z czego to wynika? Jednym z najważniejszych argumentów jest oszczędność pieniędzy. Za 1 litr wody z kranu zapłacisz średnio 1 grosz, co jest ceną nieosiągalną w przypadku wody butelkowanej. A w dalszej perspektywie może stanowić całkiem sporą ulgę dla portfela.
Woda butelkowana jest zazwyczaj sprzedawana w plastikowych opakowaniach. I co za tym idzie, wpływa na degradację środowiska naturalnego. Warto wiedzieć, że żadna wyprodukowana do tej pory butelka nie uległa jeszcze naturalnemu rozkładowi. Nie byłoby to możliwe, ponieważ tworzywa sztuczne rozkładają się przez setki lat. Do recyklingu trafia zaś zaledwie kilka procent butelek.
Plastikowe opakowania są zwykle wykonane z poliwęglanu, który może zawierać toksyczną substancję, czyli Bisfenol A (BPA). Wywiera on negatywny wpływ na organizm: zaburza gospodarkę hormonalną, a także wykazuje działanie kancerogenne.
Bezpieczeństwo wody z kranu – najważniejsze fakty
Ilość zalet przekonuje Cię do picia kranówki? Nie zapomnij, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zanim sięgniesz po wodę z kranu, musisz mieć pewność, że jej czystość nie pozostawia żadnych wątpliwości.
Woda, która trafia do Twojego domu z wodociągów, jest dezynfekowana i uzdatniana. Przechodzi też liczne badania i testy, które potwierdzają, że nadaje się do bezpośredniego spożycia (zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia). Nad jej jakością czuwa także Państwowa Inspekcja Sanitarna, sprawdzająca, czy woda nie zawiera niebezpiecznych drobnoustrojów. Czy to oznacza, że możesz pić kranówkę bez obaw? Sprawdź poniższe fakty.
Woda z kranu jest bezpieczna pod względem bakteriologicznym
Podczas uzdatniania wody są z niej usuwane wszelkie niebezpieczne dla zdrowia bakterie. Oznacza to, że w kranówce nie znajdziesz groźnych drobnoustrojów, takich jak np. E. coli. Stacje są zobowiązane do sprawdzania stanu wody, a w przypadku wystąpienia awarii, do niezwłocznego poinformowania mieszkańców.
Woda z kranu zawiera minerały
Ten fakt bywa sporym zaskoczeniem: woda kranowa zawiera minerały, takie jak choćby wapń i magnez. Czasami jest nawet bogatsza pod tym względem niż woda źródlana i niskozmineralizowana. Spożywając ją, dostarczasz więc do organizmu cenne pierwiastki.
Jakość wody z kranu zależy nie tylko od wodociągów
Wodociągi odpowiadają za jakość wody do momentu, w którym dociera ona do instalacji budynku. To, czy nie zostanie ona zanieczyszczona przez zardzewiałe lub nieszczelne rury, zależy więc już od stanu instalacji. Ryzyko jest zaś większe w przypadku starszego budownictwa.
Kranówka może zawierać chlor
Do zachowania bezpieczeństwa mikrobiologicznego niezbędne jest zastosowanie chloru. Oznacza to, że jest on obecny w wodzie wypływającej z kranu. Zgodnie z normami jego zawartość nie może jednak przekraczać 0,3 mg/l (jest to ilość bezpieczna dla zdrowia).
Woda w kranie może być twarda
Kranówka jest bogata w wapń i magnez, co przekłada się na jej twardość. Jak to rozpoznać? Podczas gotowania wytrącają się z niej osady (kamień), które mogą zmienić smak kawy lub herbaty. Kamień powoduje także szybsze zużywanie sprzętów AGD oraz wpływa negatywnie na ich estetykę.
Smak i zapach wody z kranu nie zawsze są przyjemne
Zapach i smak wody z kranu często zależą od stanu rur, w których się przemieszcza. Jeśli są stare, mogą skutecznie zniechęcać do spożywania kranówki. Nie oznacza to wcale, że woda nie nadaje się do spożycia (wyjątkiem jest sytuacja, kiedy woda jest mętna, zmienia kolor lub wydziela intensywny zapach).
Jak poprawić jakość wody z kranu?
Mimo że według Sanepidu 99,7 proc. ludności w Polsce ma dostęp do nadającej się do spożycia wody z kranu, to sięganie po nie przefiltrowaną kranówkę nie jest najlepszym pomysłem. Jakość, twardość, smak i zapach wody często pozostawiają bowiem wiele do życzenia. Co z tym zrobić? Dzbanki filtrujące Wessper to proste i skuteczne rozwiązanie. Wystarczy wlać do środka wodę z kranu, aby usunąć z niej zanieczyszczenia, metale ciężkie, detergenty i pestycydy. Woda staje się klarowna, krystalicznie czysta oraz zdrowa. Duży wybór dzbanków i wkładów filtrujących sprawia, że bez kłopotu znajdziesz produkt spełniający Twoje oczekiwania.