Jak działa firma windykacyjna – przewodnik krok po kroku

Wierzyciele, którzy mają problem ze skuteczną egzekucją należności od osób zadłużonych, często decydują się na przekazanie obsługi zadłużenia firmie windykacyjnej. Ta często jest błędnie utożsamiana z komornikiem. Jednak współpraca z firmą windykacyjną to najczęściej ostatnia szansa na uniknięcie egzekucji komorniczej. Co więcej, takie firmy są w stanie zapewnić osobom z zaległymi zobowiązaniami finansowymi profesjonalne wsparcie w wypracowaniu realnych warunków zwrotu zobowiązania. Tak działa chociażby firma KRUK, której celem jest wyegzekwowanie spłaty zobowiązania z poszanowaniem indywidualnej sytuacji osoby zadłużonej.

Skąd dług w firmie windykacyjnej?

Osoby posiadające długi po otrzymaniu informacji od firmy windykacyjnej o zadłużeniu często zastanawiają się w jaki sposób ich zobowiązanie trafiło do danej firmy. To, że konkretne zadłużenie jest obsługiwane przez firmę windykacyjną, wynika z przekazania przez wierzyciela długu do profesjonalnej windykacji. Wiele firm nie dysponuje odpowiednimi zasobami do skutecznego odzyskiwania nieuregulowanych należności od klientów. Scedowanie całego procesu windykacyjnego na specjalizującą się w tym zakresie firmę zdejmuje z wierzyciela odpowiedzialność za podejmowanie działań związanych z egzekucją długu przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiednich standardów przy obsłudze zadłużenia. Firmą godną polecenia jest z pewnością KRUK. Windykacja prowadzona przez firmę to nie tylko wysokiej jakości usługi windykacyjne, których celem jest nie tylko odzyskanie powierzonych przez wierzyciela należności, ale też wypracowanie warunków spłaty realnych dla osób zadłużonych.

Dług w firmie windykacyjnej – co dalej?

Informacja o przejęciu zadłużenia przez firmę windykacyjną powinna być potraktowana przez osobę posiadającą zaległe zobowiązania finansowe jako szansa na uporanie się z nimi. Modele działania poszczególnych firm windykacyjnych mogą się od siebie różnić. To, co zapewnia KRUK windykacja, to przede wszystkim indywidualne podejście do sytuacji każdego z zadłużonych. Aby jednak móc ją poznać, konieczny jest kontakt osoby posiadającej zadłużenie z firmą windykacyjną. Wbrew pozorom ten nie musi mieć formy osobistych spotkań. Wręcz przeciwnie: windykatorzy wykorzystują elektroniczne kanały komunikacji, m.in. e-maile, telefony, firmowe platformy. Znacznie ułatwia to kontakt, szczególnie z osobami przebywającymi na służbowych delegacjach lub mającymi ograniczone możliwości przemieszania się (np. ze względu na brak środka komunikacji). Brak konieczności osobistych spotkań z windykatorem to także większy komfort psychiczny dla samych zadłużonych. Posiadanie długów nie jest powodem do dumy, a konieczność bezpośredniej rozmowy na ten temat z obcą osobą może być dla części osób posiadających zadłużenie impulsem do ignorowania posiadanych długów.

Nowy harmonogram – terminowa spłata – wolność od długów

Działanie firmy windykacyjnej nie jest skomplikowane, a współpraca zadłużonego z windykatorem i wypracowanie kilku kluczowych elementów skutecznie doprowadzi do uregulowania zadłużenia. Po pierwsze, po otrzymaniu informacji o przejęciu zadłużenia przez firmę windykacyjną, osoba posiadająca zaległe zobowiązanie finansowe powinna jak najszybciej się z nią skontaktować. Jak to najlepiej zrobić? To zależy od firmy. W przypadku firmy KRUK windykacja może przebiegać w 100 proc. online, a firma udostępnia swoim klientom specjalną platformę. Wystarczy, że klient założy na niej swoje konto i wpisze numer sprawy, a będzie miał pełen podgląd do posiadanych zobowiązań.

Drugim, jakże często potrzebnym krokiem we współpracy z firmą windykacyjną jest wypracowanie nowego harmonogramu spłaty. Oczywiste jest, że długi powstały dlatego, że warunki spłaty zobowiązania przerosły w pewnym momencie możliwości finansowe zadłużonego. Dlatego niezwykle istotne jest ustalenie nowego harmonogramu spłaty zobowiązań z wysokością raty możliwej do spłaty. Co ciekawe, wypracowanie wszystkich nowych dokumentów dotyczących nowego harmonogramu, również może przebiegać online za pośrednictwem platformy firmy windykacyjnej.

Ostatnim krokiem do uporania się z zadłużeniem jest terminowa spłata ustalonego harmonogramu. W tym przypadku osoba zadłużona również ma kilka opcji do wyboru. Może samodzielnie zlecać przelewy (online lub tradycyjnie). Ciekawą opcję dla zabieganych proponuje KRUK. Windykacja online za pośrednictwem platformy pozwala ustawić tzw. płatność cykliczną. Wówczas – w określonym w opcjach płatności terminie – przelew za zadłużeniem będzie zlecany automatycznie. Ten wariant płatności zdecydowanie ułatwia zadbać o terminowe opłacanie poszczególnych rat zadłużenia.

Firma windykacyjna to nie wróg

Jednak nawet najnowocześniejsze rozwiązania oferowane przez firmy windykacyjne okażą się nieskuteczne w spłacie długu, jeśli sam zadłużony nie będzie otwarty na współpracę. Dlatego tak ważne jest, aby nie unikać kontaktu z firmą windykacyjną. Wręcz przeciwnie: podjąć rozmowy jak tylko otrzyma się powiadomienie o przejęciu zadłużenia. Nawet w przypadku firm z tak dużym doświadczeniem jak KRUK windykacja nie będzie skuteczna, jeśli sama osoba zadłużona nie będzie chciała uporać się ze swoim problemem.

Oceń artykuł: 5.0 / 5 (7 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments