Jak zdobyć obywatelstwo holenderskie? To proces, który otwiera wiele możliwości zarówno w Holandii, jak i w całej Unii Europejskiej. Czy zastanawiasz się, jak możesz stać się obywatelem tego kwitnącego kraju?
W tym artykule dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać obywatelstwo holenderskie. Omówię różne metody, wymagania oraz potencjalne pułapki, na które musisz uważać podczas starania się o paszport Holandii.
Obywatelstwo Holenderskie – wszystko co musisz wiedzieć
Obywatelstwo przez inwestycje cieszy się popularnością wśród zamożnych ekspatriantów. Osoby te otrzymują drugi paszport dzięki wkładowi finansowemu w gospodarkę kraju, w którym chcą zamieszkać.
W Holandii jednak nie ma możliwości zdobycia obywatelstwa holenderskiego poprzez inwestycje. Mimo że od 2013 roku obowiązują tam tak zwane złote wizy dla inwestorów, które umożliwiają uzyskanie pozwolenia na pobyt, to samo obywatelstwo holenderskie można nabyć dopiero po pięciu latach przez naturalizację.
Dzieci mogą automatycznie nabyć obywatelstwo w Holandii poprzez urodzenie, uznanie czy adopcję. Proces ten znany jest jako nabycie obywatelstwa holenderskiego przez pochodzenie i następuje na mocy przepisów prawnych, więc nie wymaga składania wniosku o nadanie narodowości holenderskiej.
Dorośli mogą ubiegać się o obywatelstwo w Holandii przez naturalizację lub tzw. procedurę opcji, która dotyczy osób, które nie posiadają automatycznie lub utraciły obywatelstwo. Procedura ta umożliwia im legalne stałe zamieszkanie i pełną integrację w społeczeństwie holenderskim.
Obywatelstwo holenderskie a podwójne obywatelstwo
Gdy starasz się o obywatelstwo holenderskie, zazwyczaj musisz zrezygnować z obecnego obywatelstwa, ponieważ Holandia rzadko akceptuje podwójne obywatelstwo. Jednak są wyjątki, które pozwalają na zachowanie swojego pierwotnego obywatelstwa.
Jeśli znajdujesz się w jednej z następujących sytuacji, możesz ubiegać się o obywatelstwo, nie rezygnując z obecnego:
- Jesteś żonaty lub masz zarejestrowanego partnera z Holandii.
- Twój kraj nie pozwala na rezygnację z obywatelstwa.
- Jesteś uznany za uchodźcę.
- Musiałbyś zapłacić duże pieniądze, by zrezygnować z obywatelstwa (potrzebujesz dowodów).
- Straciłbyś ważne prawa, jak prawo do dziedziczenia, gdybyś zrezygnował z obywatelstwa (potrzebujesz dowodów).
- Musiałbyś najpierw odbyć służbę wojskową.
- Urodziłeś się i wciąż mieszkasz w Holandii lub na holenderskich Karaibach.
- Nie możesz skontaktować się z władzami swojego kraju.
- Masz ważne powody, by nie rezygnować z obywatelstwa.
- Twój kraj nie jest uznany przez Holandię.
Jeśli nie spełniasz żadnego z tych kryteriów, będziesz musiał zrezygnować z obecnego obywatelstwa po uzyskaniu holenderskiego. Proces ten obejmuje podpisanie deklaracji zrzeczenia się obywatelstwa. Jak również zarejestrowanie jej w odpowiednich urzędach, na przykład w konsulacie lub ambasadzie.
Jak wygląda proces aplikacyjny i jakie warunki trzeba spełnić?
Jeśli chcesz ubiegać się o obywatelstwo w Holandii i spełniasz niezbędne wymagania, powinieneś udać się do lokalnego urzędu gminy (gemeente), aby złożyć wniosek i uiścić opłatę aplikacyjną. Gmina przeanalizuje twoje dokumenty i przekaże wniosek do Urzędu ds. Imigracji i Naturalizacji (IND) wraz z rekomendacją. Cały proces aplikacyjny może trwać do roku.
Wymagane dokumenty
Podczas składania wniosku o obywatelstwo przez naturalizację musisz dostarczyć następujące dokumenty:
- Ważny dokument podróży, taki jak paszport.
- Ważne pozwolenie na pobyt.
- Akt urodzenia, który może wymagać legalizacji lub pieczęci apostille. Jeśli dokument nie jest w języku holenderskim, angielskim, francuskim lub niemieckim, konieczne będzie jego przetłumaczenie.
- Świadectwo z egzaminu z integracji obywatelskiej lub inne dyplomy, takie jak NT2. W zależności od sytuacji, mogą być wymagane dodatkowe dokumenty.
Koszty aplikacji
Koszt złożenia wniosku o obywatelstwo przez naturalizację dla jednej osoby wynosi 1023 euro (2024). Wniosek naturalizacyjny złożony wraz z partnerem kosztuje 1305 euro (2024). Aplikacja o obywatelstwo przez procedurę opcji jest tańsza.
Jakie prawa daje obywatelstwo holenderskie?
Zdobycie obywatelstwa holenderskiego otwiera przed osobami wiele możliwości, przekształcając status prawny na rezydenta zarejestrowanego w systemie Basisregistratie Personen.
Posiadanie holenderskiego paszportu umożliwia bezproblemowe przekraczanie granic Holandii oraz 172 innych krajów bez konieczności uzyskiwania wizy. Jako obywatel Holandii automatycznie zyskujesz również obywatelstwo Unii Europejskiej, co wiąże się z prawem do swobodnego przemieszczania się, zamieszkania i pracy w dowolnym kraju członkowskim.
Obywatelstwo holenderskie uprawnia również do udziału w życiu politycznym zarówno w Holandii, jak i na szczeblu Unii Europejskiej. Możesz głosować oraz kandydować w wyborach krajowych, prowincjonalnych oraz do Parlamentu Europejskiego. Ponadto obywatele Holandii mogą wstępować do holenderskich sił zbrojnych oraz pełnić publiczne funkcje w administracji.
Korzyści z posiadania obywatelstwa w Holandii
Posiadanie holenderskiego paszportu rozszerza horyzonty zarówno zawodowe, jak i osobiste w Europie. Dzięki niemu można bez przeszkód pracować w Berlinie czy studiować sztukę we Włoszech. Obywatele Holandii mają prawo do głosowania we wszystkich holenderskich i europejskich wyborach oraz mogą pracować na wszystkich stanowiskach publicznych, takich jak burmistrz, policjant, żołnierz czy sędzia.
Holenderski paszport umożliwia także założenie firmy w kraju lub innym państwie europejskim. Praca w Unii Europejskiej nie wymaga wcześniejszego uzyskania zezwolenia na pobyt czy pracę. Holandia jest uważana za jedno z najmniej skorumpowanych krajów w UE.
Życie w bezpiecznym i szczęśliwym kraju to kolejna zaleta. Holandia znajduje się na 16. miejscu wśród najbezpieczniejszych krajów świata według Global Peace Index i w pierwszej piątce najszczęśliwszych krajów według World Happiness Report. Holandia oferuje wysoki standard życia z bezrobociem na poziomie tylko 3,5% oraz cieszy oko polami tulipanów, kolorowymi domami i około 315 słonecznymi dniami w roku.
Zdobywanie obywatelstwa holenderskiego to nie tylko tulipany, słońce i wiatraki. W zimie łyżwiarze zbierają się na jeziorze Rottemeren, ciesząc się czasem spędzonym w pobliżu wiatraków.
Holandia zajmuje 7. miejsce pod względem jakości życia według US News and World Report i 10. miejsce wśród najlepszych krajów świata. Około 78% osób w wieku 15-64 lata ma płatną pracę, a prawie nikt nie pracuje długie godziny na etacie.
I wiele innych…
Podsumowanie
Podsumowując, zdobycie obywatelstwa holenderskiego to kluczowy krok otwierający wiele drzwi zarówno w samej Holandii, jak i w całej Unii Europejskiej.
Proces ten może być złożony, ale przynosi wiele korzyści, począwszy od swobody podróżowania po Europie bez wiz, aż po możliwość uczestnictwa w życiu politycznym kraju i Unii Europejskiej.
Obywatelstwo holenderskie daje również dostęp do wysokiego standardu życia, bezpieczeństwa i szczęścia, czyniąc z Holandii atrakcyjną destynację dla wielu.