Magazyn energii, zaraz obok fotowoltaiki – stanowi coraz częstszą inwestycję, mającą na celu nie tylko zaoszczędzenie na rachunkach, ale również zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Czy magazyn energii stanowi zabezpieczenie przed podwyżkami cen prądu? Poznaj odpowiedź!
Magazyn energii i jego działanie
Magazyn energii to urządzenie służące do przechowywania energii. Jest to kluczowy element nowoczesnego systemu energetycznego, zwłaszcza w kontekście odnawialnych źródeł energii.
Magazyny energii działają na kilka sposobów. Najczęściej spotykane technologie to baterie litowo-jonowe, które magazynują energię elektryczną w postaci chemicznej. Kiedy energia jest potrzebna, proces chemiczny jest odwracany, a energia jest uwalniana w postaci prądu elektrycznego. Innym popularnym rozwiązaniem są magazyny energii kinetycznej, takie jak koła zamachowe, które magazynują energię poprzez obrót masy, a następnie uwalniają ją w formie ruchu mechanicznego.
Koszt zakupu i instalacji magazynu energii może być wysoki, jednak w dłuższej perspektywie inwestycja ta może się zwrócić poprzez oszczędności na rachunkach za prąd oraz uniezależnienie się od wahań cen energii. Warto również zwrócić uwagę na możliwość uzyskania dofinansowań lub ulg podatkowych na tego typu inwestycje. Wówczas koszt inwestycji będzie jeszcze niższy. Możesz również poradzić się specjalistów z https://www.esoleo.pl/, którzy pomogą Ci zarówno w uzyskaniu dofinansowania, jak i w doborze odpowiedniego magazynu do systemu fotowoltaicznego.
Ile kosztuje magazyn energii?
Ceny magazynów energii są zróżnicowane. Zakup najtańszych urządzeń wiąże się z wydatkiem na poziomie około 15-20 tys. złotych. Magazyny energii w tej cenie posiadają około 5 kWh prądu.
Jeśli z kolei chodzi o magazyny o pojemności 10 kWh, ich koszt zaczyna się od 30 tys. złotych. Najdroższe modele kosztują ponad 50 tys. złotych.
Warto pamiętać, że na cenę magazynu wpływa wiele czynników, a pojemność jest tylko jednym z nich. Znaczenie w tej kwestii ma producent, materiały użyte do produkcji czy rodzaj magazynu energii. Jak już wcześniej wspomniano, najczęstszy wybór stanowią modele wyposażone w baterie litowo-jonowe.
Czy magazyn energii uchroni Cię przed podwyżkami prądu?
Instalacje fotowoltaiczne produkują energię elektryczną ze słońca, jednak produkcja ta nie zawsze pokrywa się z największym zapotrzebowaniem na energię w gospodarstwie domowym. Dzięki magazynowi energii nadwyżki wyprodukowanego prądu mogą być przechowywane i wykorzystywane w późniejszym czasie.
Wyprodukowany i zużyty prąd jest darmowy, a więc tak – magazyn energii pozwala zabezpieczyć się przed podwyżkami cen prądu. Dodatkowo rozwiązanie to niesie za sobą również inne korzyści, takie jak:
zapewnienie niezależności energetycznej – jako właściciel systemu fotowoltaicznego nie jesteś już tak przywiązany do sieci elektroenergetycznej, wszelkie awarie czy przerwy w dostawie prądu już Cię nie dotyczą,
brak konieczności oddawania energii do sieci – dzięki magazynowi energii nie musisz już oddawać nadwyżek prądu do sieci i tym samym możesz wykorzystywać całą energię, jaką wyprodukuje Twój system fotowoltaiczny, wówczas prąd nie podlega takim samym rozliczeniom, jak w przypadku sieci,
względy ekologiczne – energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne oraz przechowywana w magazynie energii jest przyjazna dla środowiska, podczas tego procesu nie dochodzi do emisji CO2 oraz innych szkodliwych substancji, jak ma to miejsce w przypadku przekazywania energii do dostawcy energetycznego.
Magazyn energii jest więc korzystnym rozwiązaniem dla każdego posiadacza systemu fotowoltaicznego. Średni czas zwrotu tej inwestycji wynosi od 5 do 15 lat. Będzie on się różnić w zależności m.in. od poziomu autokonsumpcji czy też regionu – ceny za prąd różnią się bowiem w zależności od lokalizacji.