Jak uniknąć błędów w rozliczeniu podatku dochodowego

Samodzielne prowadzenie księgowości wiąże się z olbrzymim ryzykiem związanym z możliwością popełnienia szeregu błędów często wynikających z dynamicznych zmian w obowiązujących przepisach. Dodatkowym obciążeniem jest świadomość konsekwencji prawnych i przede wszystkim finansowych, które generują stres związany z niepewnością dotyczącą prawidłowości interpretacji przepisów. I przekładający się na funkcjonowanie całej firmy.

Najczęstsze błędy popełniane w rozliczaniu podatku dochodowego

Do najczęściej popełnianych „grzechów” w rozliczaniu podatków należą:  

 1. Nieprawidłowe określenie sposobu rozliczania wynikające z błędnej dyspozycji formy opodatkowania dotyczącej podatku liniowego, stawek zryczałtowanych czy skali podatkowej.
 2. Błędne przenoszenie danych polegające na nieprawidłowym przenoszeniu kwot z PIT 11, PIT 11 A, a nawet załącznika PIT B do rubryk na rozliczeniach PIT 40 lub PIT 40 A.
 3. Nieterminowe regulowanie należności wynikających z podatku lub zaliczek.  W których konsekwencji US może ukarać przedsiębiorcę karą grzywny i odsetkami.
 4. Brak oznaczenia celu złożenia zeznania, który najczęściej wynika ze zwykłego przeoczenia. Jednakże zaznaczenie krzyżyka wskazującego na cel deklaracji podatkowej, wskazujący czy przeznaczeniem deklaracji jest zeznanie, czy korekta jest obowiązkowe.
 5. Nieprawidłowe naliczanie kosztów uzyskania wynikające z wliczania w koszty firmy wydatków prywatnych, niezwiązanych z kosztami, jakie ponosi firma celem uzyskania lub zabezpieczenia przychodu.
 6. Błędy wynikające z nieprawidłowego zaokrąglania kwot. Ponieważ zaokrąglając podatek do pełnych złotych, często zapominana jest zasada, według której wartości do 50 groszy po przecinku należy zaokrąglać w dół. Natomiast wartości powyżej 50 gr po przecinku zawsze należy zaokrąglać w górę.
 7. Uchybienia rachunkowe wynikające z nieprawidłowego wyliczania różnicy pomiędzy przychodem a kosztami.
 8. Błędy w rozliczeniach wynikające z określenia stawki opodatkowania, które według skali wynoszą 18% lub 32% w zależności od progu dochodowego lub przy liniowej formie rozliczania 19%.
 9. Brak aktualizacji danych dotyczących zwłaszcza podawania aktualnego adresu korespondencyjnego.
 10. Nieprawidłowe naliczanie ulg podatkowych oraz błędne naliczanie strat podatkowych z lat ubiegłych.
 11. Brak załączenia do zeznania załączników PIT/D, PIT/O, PIT/B lub PIT/UZ, które są obowiązkowe bez względu na wysokość uzyskanych przychodów.  

Powyższe błędy są jedynie tymi, które zdarzają się najczęściej. Jednym z lepszych rozwiązań, dzięki któremu przedsiębiorca zyskuje pewność, że rachunkowość firmy prowadzona jest prawidłowo, jest przekazanie księgowości do profesjonalnego biura księgowego, jakim jest biuro rachunkowe Bielsko.  

Kancelaria Podatkowa „TEMIDA Księgowi”

Kancelaria posiada ponad 25-letnie doświadczenie w prowadzeniu księgowości swoich Klientów. I jest tworzona przez zespół specjalistów najwyższej klasy wpisanych na listę doradców podatkowych nr 508. O wysokim poziomie prowadzonych usług świadczą między innymi:  

 • certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów nr 6579/2004,  
 • certyfikat głównego księgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce nr 03/C/2013/117.

Dodatkowym argumentem wskazującym na fakt, że „TEMIDA Księgowi” jest kancelarią godną zaufania, jest również posiadane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.  

Szeroki zakres usług

„TEMIDA Księgowi” jest kancelarią, ukierunkowaną na kompleksową obsługę finansowo – księgową oraz kadrowo – płacową dla:

 • stowarzyszeń i fundacji,
 • małych firm,
 • przedsiębiorstw z kapitałem polskim i zagranicznym bez względu na profil prowadzonej działalności.

Kancelaria proponuje szeroki zakres usług księgowych obejmujących między innymi:

 •  prowadzenie księgowości uproszczonej na podstawie KPiR lub ryczałtu
 •  prowadzenie pełnej księgowości
 •  tworzenie sprawozdań finansowych
 •  czy rozliczeń rocznych PIT z najmu prywatnego.

Księgowość Bielsko to także usługi obejmujące obsługę kadrowo – płacową dla zatrudnionych pracowników, co w przypadku większych firm eliminuje konieczność utrzymywania własnego działu kadr i płac. Biuro oferuje także pomoc w zakresie doradztwa podatkowego, a nawet pozyskiwania różnych dofinansowań dla działalności czy legalizacji zatrudnienia pracowników z zagranicy.

Krótko reasumując, Kancelaria Podatkowa „TEMIDA Księgowi” poprzez prowadzenie szeroko rozbudowanych usług na najwyższym możliwym poziomie jest bezsprzecznie godną zaufania firmą. Z pomocą, której przedsiębiorca może spokojnie skoncentrować się na prowadzeniu biznesu bez najmniejszych obaw o rozliczenia z US oraz bez poświęcania czasu na sprawy związane z obsługą zatrudnianych pracowników.

Oceń artykuł: 5.0 / 5 (11 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments