Konto na które nie wejdzie komornik – Jak uniknąć komornika na koncie?

Konto na które nie wejdzie komornik czy można otworzyć na terenie Polski? A może lepiej założyć konto za granicą? Sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat kont niemożliwych do zajęcia przez komornika. Tu znajdziesz wszystkie ważne informacje. Który bank oferuje konto niewidoczne dla komornika?

Czy można założyć konto na które nie wejdzie komornik w Polsce?

Każdy bank w Polsce jest powiązany z rejestrem OGNIVO. Co to za system i dlaczego często pojawia się w dyskusjach o tym temacie, wyjaśnimy nieco później.

Poprzez OGNIVO bez problemu prawie każdy komornik sądowy lub urzędnik ma możliwość dowiedzieć się gdzie dokładnie mamy rachunek. Od tej zasady mogą być różne odstępstwa – wiadomo jak to jest z systemami – czasami nie działają prawidłowo. To czy i jak komornik wyszuka rachunek zależne jest od wielu czynników.

Właśnie dlatego warto spróbować założyć rachunek w innym banku. Jednak musisz to wykonać rozważnie. Więcej na ten temat: Konto bez komornika – gdzie warto założyć konto?

Jak komornik sądowy może namierzyć?

Wspominaliśmy już w tym artykule o systemie OGNIVO. To jest dokładne miejsce, w którym komornik sądowy ma możliwość uzyskać dane odnośnie kont bankowych każdej osoby w Polsce. Każdy bank ma obowiązek zgłaszać jaka osoba otwiera bieżący rachunek bankowy właśnie w OGNIVO. To najszybsza droga do tego, żeby komornik sądowy odnalazł w jakim banku masz konto. W następnym kroku komornik po prostu wysyła egzekucję zajęcia pieniędzy na rachunku.

Konto na które nie wejdzie komornik - Jak uniknąć komornika na koncie?

Po jakim czasie komornik blokuje środki?

Gdy komornik zajmie środki, bank musi zablokować wskazaną kwotę na 7 dni. Po tym okresie przeleje pieniądze bezpośrednio do komornika. Ważne jest, że bank powinien zostawić na koncie kwotę wolną od zajęcia przez komornika.

W ciągu tych 7 dni masz prawo złożyć skargę na działania komornika, na przykład gdy zajęcie środków nastąpiło przez pomyłkę. Możesz też kontaktować się z bankiem, jeśli zajęto środki, które są niemożliwe do egzekucji, takie jak świadczenia socjalne, 500+ czy alimenty.

Dostajesz dowolne transfery socjalne? Polecam sprawdź artykuł: Konto Socjalne – Zabezpiecz Swoje Świadczenia!

Czy istnieje w ogóle konto na które nie wejdzie komornik?

Polskie banki najczęściej są częścią systemu OGNIVO. Możesz liczyć na wyjątki, błędy lub szczęście, że komornik nie sprawdzi cię regularnie w tym rejestrze. Ale zagraniczne banki nie są w systemie OGNIVO, który to jest polską bazą danych i nie zawiera informacji o instytucjach z siedzibami poza Polską.

Dzięki temu bez trudu możesz otworzyć rachunek bieżący w banku zagranicznym. Może to być jednak skomplikowane bez znajomości języka, pracy lub zameldowania w tym kraju.

Jeśli nie masz takiej możliwości to warto rozważyć, aby użyć usługi internetowych banków, które mają w ofercie konta dla Polaków. Konto bez komornika może być założone zarówno w Polsce jak i za granicą, przy czym rozwiązania zagranicznych banków dają 100% gwarancję bezpieczeństwa. Niestety w przypadku polskich kont tak to nie działa.

Konta bankowe za granicą

Bez dwóch zdań najbardziej rozpoznawalne rozwiązania to Skrill, Revolut, Wise czy Wirex. Aczkolwiek nie wszystkie rachunki są idealne. Poszczególne banki ze względów cyberbezpieczeństwa mogą zablokować większe sumy i raczej trudno jest później porozumieć się z obsługą w języku niemieckim (jak np, w N26).

Konto na które nie wejdzie komornik a PayPal

Musisz połączyć procesor płatniczy PayPal z polskim rachunkiem bankowym w standardowym banku. Jeśli na polskim koncie jest blokada, to na PayPal prześlesz tylko tyle, ile wynosi kwota wolna od zajęcia. PayPal nie oferuje kart płatniczych, nie przyjmuje wynagrodzeń i nie należy do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Konto na które nie wejdzie komornik a Revolut

Nawet popularnym ostatnimi czasy sposobów jest Revolut, ale działaniem przypomina Paypal. Wyjątek, że możemy zamówić kartę debetową, natomiast konto ma sporo limitów i ogólnie minusów. Nie można dostać tam wynagrodzenia, a konto musi być doładowane pieniędzmi z polskiego rachunku. Dodatkowo rachunek Revolut to rozwiązanie przeważnie dla turystów.

Komornik a Wise

Z naszego doświadczenia, oraz wielu odwiedzających możemy polecić właśnie tam otwarcie rachunku. Sprawdź wszystkie zalety tego Międzynarodowego Konta Bankowego.

Rozwiązanie oferuje znacznie większe korzyści, zastosowania, zdecydowanie więcej różnych walut między innymi rachunek w PLN oraz wielowalutową kartę do konta. Możliwość wyrobienia dodatkowych, darmowych, cyfrowych kart. Można tam założyć też rachunek firmowy, a aplikacja mobilna jest co najmniej 15 razy lepiej dopracowana.

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (66 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments